GreenPort Manuel Söndürücü

GreenPort, bina ve diğer yapılarda kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek etkinlikte bir yangın söndürücüdür. İster başlangıç aşamasında ister gelişmiş evresinde olan tüm yangınlar için, GreenPort gerekli soğutma ve söndürmeyi yapabileceğiniz ideal bir cihazdır. İtfaiyeciler, mekanda yangına müdahale edenler veya iş güvenliği ekibi tarafından kullanılabilir. Emniyet ve tetikleme pimi çekilir, uyarı ışığı ve sinyal sesi ile birlikte tam 8 saniye sonra aerosol çıkarmaya başlar. Aerosol çıkışı başlamadan önce cihazı tutma kolundan sallayarak, alevli bölgeye doğru fırlatmak yeterlidir.

Aerosol çıkışı ile birlikte ortam sıcaklığı ciddi bir şekilde düşmeye başlar ve parlama riski ortadan kalkar.(Parlama, bina, ofis vs. ortamlarda sıcaklığın 500°C ve üzerini bulması ile tüm mobilya ve ekipmanın birden yanmaya başlaması demektir ve bir yangının kontrol dışına çıktığı kritik andır.) Ortam sıcaklığının düşmesi sonrasında aerosol, yangındaki alev zincirini de kırarak(kimyasal bir reaksiyon ile), yangını söndürür.

Basit el ile tetikleme, sabit harekete geçme süresi. (Her durumda, 8 saniyede işleme başlar. İşlemin atma, kırma, sürtünme gibi fiziksel ya da yanma gibi kimyasal olasılıklara bağlı olarak erken ya da geç kalma veya hiç başlamama ihtimali yoktur.) Hızlı yangın baskılama. (Atıldıktan sonra 60 saniye içinde alev söndürülür.) Oksijende azalmaya yol açmaz, zehirli değildir. İnsan sağlığına zararı yoktur. Basınçlı değildir, 15 yıl raf ömrü vardır. (Pilleri 3 yılda bir kontrol edilir.) İletken değildir, korozif değildir, elektronik ekipmana zarar vermez.

İtfaiyeyi beklemeden proaktif ve etkin tepki verebilme, İlk tepki zamanlarında önemli düşüş, Profesyonel ekiplere, müdahale için yeterli hazırlık zamanı sağlama, Su kullanımında %80 oranında tasarruf, Yangının neden olduğu bina direncinin zayıflaması ve söndürme suyu ağırlığı ile oluşabilecek çökmelere engel olma gibi önemli avantajları vardır.

GreenPort’un etkinlik hacmi, karşılaşılan duruma özel değişiklik gösterebilmektedir. Yangın sınıfı (A,B,C,E), ortamın hava sirkülasyonu, hangi aşamada devreye alındığı gibi faktörler hacimde etkili olmakla birlikte, 100m3’e kadar alanlarda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Daha büyük hacimlerde daha fazla ünite kullanmak gerekir. GreenPort cihazları, ABD, Kanada, Finlandiya, İsveç, Çin, Güney Kore ve İngiltere’de birçok bölge itfaiye teşkilatları tarafından test edilmiş ve kullanılmaktadır. GreenPort Yangın Baskılama Ünitesi ve GreenSol Aerosol, CRADA anlaşması ile A.B.D. hava ve deniz kuvvetleri işbirliğiyle geliştirilmiştir.

Yeni Nesil Yangın Baskılama

Yeni Nesil Yangın Baskılama

2012’deki kanun değişikliğinin ardından Türkiye’de ISG anlamında getirilen zorunluluklar sanayi tesislerimizi bu konuda önemli çalışmalar yapmaya itmiştir. Yangın güvenliği...

devamını oku
Doğa Dostu Teknoloji

Doğa Dostu Teknoloji

Avrupa’nın ve Greenpeace örgütlerinin özellikle üzerinde durduğu yeşil teknoloji bir çok sektörde olduğu gibi yangın sektöründe de gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır....

devamını oku