Aerosol Yangın Baskılama

Aerosol yangın baskılama üreteçleri, piroteknik bir dolum içermektedir. Üreteç içinde katı madde halinde bulunan söndürücü ajan, elektriksel veya termal tetikleme yöntemleri ile aktive edilir.

Tetikleme sonucu oluşan kimyasal reaksiyon, üreteç içindeki katı söndürücü ajanın, yoğun bir potasyum karbonat sisi  halinde yangın riskinin oluştuğu mahale yayılmasını sağlar. Aerosol üreteçin model ve kapasite özelliklerine bağlı olarak, yangın riski yaşayan ortam 7 – 60 saniye süresinde baskı altına alınmış olur. Ortama yayılan sis, 0.5μm ile 1.5μm aralığındaki parça kalınlığında partiküller içerir.

Aerosol sis yangına iki şekilde etki eder;

  • Fiziksel Etkisi; Alevdeki iyonlaşma ile enerjiyi alarak soğutma gerçekleştirir.
  • Kimyasal Etkisi; Aerosol sis ile yayılan potasyum karbonat, oksijen  dışındaki serbest radikallerle daha radikal bileşenler oluşturarak, yangının devam edebilmesi için gereken zincirleme reaksiyonu kırar. Böylelikle yanma kesintiye uğrayarak sonlanır.

Bu söndürme esnasında ortamda bulunan oksijen baskılanmaz ve miktarında solunumu engelleyecek bir azalma olmaz.
Aerosol yangın söndürme sistemleri, çevreye duyarlı ve güvenli, “YEŞİL TEKNOLOJİ” olarak tanımlanır. Söndürücü madde, dünya üzerindeki hiç bir yaşam formu için zararlı etkiye sahip değildir. Non-toksik (toksik olmayan) statüsünde bulunan bir maddedir.

Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından “HALON’un Yerini Alan Doğa Dostu Teknoloji” olarak listelenmiştir.

Faydaları

  • Aerosol yangın söndürme tekniği 2000’li yıllarda, yangın söndürmede kullanılan, ozon tabakası ve insan sağlığına zararlı gazları ikame etmek üzere geliştirilmiştir.
  • Yüksek mühendislik ürünü modern binalar, tarihi eserler, endüstriyel tesis ve donanımların, derli toplu, hızlı ve minimum işçilik kayıpları ile güvenilir yangın söndürme sistemlerine sahip olması sağlanır.
  • Yangın durumunda canlılar ve değerli ekipmanlar, geleneksel söndürme sistemlerine oranla çok daha etkili bir şekilde korunur.
  • İnsan müdahalesine kapalı şekilde geliştirilmiş teknoloji, yeniden dolum, revizyon ve uygulama hatalarından kaynaklı aksaklık-arıza olasılıklarını azami seviyede bertaraf eder.
  • Yangının çıkışı ile yangına müdahale arasındaki ilk anlar, yangının önlenebilmesindeki başarıyı belirleyen en önemli faktördür. Aerosol yangın baskılama teknolojisinin, saniyeler ile ifade edilen kısa sürelerde yanma reaksiyonunu kırabilme kabiliyeti, kayıpların önüne geçme noktasında büyük avantaj sağlar.

Gelişim

  • Amerikan Savunma Bakanlığı ile ortak yürütülen ar-ge çalışmaları neticesinde, Green-Ex aerosol teknolojisi, CRADA anlaşması kapsamında, A.B.D. hava ve deniz kuvvetleri işbirliğiyle geliştirilmiştir.
  • NFPA ve UL direktiflerine uygun üretilen aerosol üreteçler, yangın korunumu için en yüksek gereksinimleri karşılamaktadır.
  • Aerosol Yangın Baskılama teknolojisi, dünya çapında patent altında üretilmekte ve korunmaktadır.

Yangın Söndürme Reaksiyonu

Aerosol ve Nano Toz Uygulama Alanları

Aerosol ve Nano Toz üreteç teknolojileri; A, B, C ve E sınıfı yangınların baskılanarak önlenmesi amacı ile bir çok farklı  uygulama alanında kullanılabilir.

Yetkin mühendislerimizce yapılan risk analizi değerlendirme sonuçları ışığında, gerek hareket halindeki kara, deniz,  demiryolu araçları, gerekse bina, tesis ve stratejik önem taşıyan mahal ve ekipman-istasyon noktalarında, açık veya kapalı ortamlarda değişken algılama senaryolarına bağlı olarak veya bağımsız otonom yapıda yangın baskılama çözümleri oluşturulabilir.

Genel Broşür

Yeni Nesil Yangın Baskılama

Yeni Nesil Yangın Baskılama

2012’deki kanun değişikliğinin ardından Türkiye’de ISG anlamında getirilen zorunluluklar sanayi tesislerimizi bu konuda önemli çalışmalar yapmaya itmiştir. Yangın güvenliği konusuna verilen değer ve özen gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Türkiye sanayisinin önde...

devamını oku
Doğa Dostu Teknoloji

Doğa Dostu Teknoloji

Avrupa’nın ve Greenpeace örgütlerinin özellikle üzerinde durduğu yeşil teknoloji bir çok sektörde olduğu gibi yangın sektöründe de gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Türkiye’de de Halon gazının yasaklanması ile başlayan bu konudaki tedbirler ve çalışmalar halen...

devamını oku
GreenPort Manuel Söndürücü

GreenPort Manuel Söndürücü

GreenPort, bina ve diğer yapılarda kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek etkinlikte bir yangın söndürücüdür. İster başlangıç aşamasında ister gelişmiş evresinde olan tüm yangınlar için, GreenPort gerekli soğutma ve söndürmeyi yapabileceğiniz ideal bir cihazdır....

devamını oku